Reklama w aplikacjach Windows 10 prowadzi do niebezpiecznych witryn

Użytkownicy systemu Windows 10, którzy uruchamiają aplikacje ze sklepu Microsoft Store, mogą stać się ofiarami intruzów. Według zasobu Ghacks, oszuści zmuszają użytkowników do klikania w reklamy za pomocą gotowych reklam, które symulują okna systemu lub przyciągają uwagę alertami wirusowymi lub fałszywymi wiadomościami o wygranej, które prowadzą do fałszywych stron internetowych.

Problem polega na tym, że nawet wstępnie zainstalowane aplikacje giganta oprogramowania podlegają temu, na przykład agregatorowi wiadomości Microsoft News, w którym ostatnio pojawiła się reklama, co często wskazuje, że komputer jest zainfekowany strasznym wirusem lub użytkownik wygrał iPhone’a. W tym przypadku strona internetowa jest wykonana w stylu Microsoft. Zaawansowani użytkownicy prawdopodobnie zamkną okno i ochronią się przed niebezpieczeństwem, ale inni mogą postępować zgodnie z zaleceniami, przejść do witryny, na której zostaną zaproponowani do zainstalowania złośliwego oprogramowania pod płaszczykiem antywirusa lub zostaną złapani przez sztuczki oszustów, jeśli jest to swego rodzaju wygrana.

Problem jest już omawiany na niemieckiej stronie wsparcia Microsoft. Najwyraźniej powodem tego jest oszukańcza kampania reklamowa, która została uruchomiona w sieci reklamowej Microsoft. Przedstawiciele giganta oprogramowania zalecają korzystanie z opcji blokowania reklam przy użyciu ustawień DNS lub poczekaj, aż Microsoft oczyści oszustów.

Wiele firm miało podobne zdarzenia w przeszłości. Na przykład kilka lat temu w wyszukiwarce Google wyświetlane były komunikaty „Twój komputer jest podatny na luki”. To po raz kolejny dowodzi, że reklama internetowa w obecnej formie może być niebezpieczna. Najlepiej byłoby, gdyby giganci branżowi, tacy jak Microsoft, Google i Facebook, zapewnili bezpieczeństwo reklamy, ale, jak widzimy, nie zawsze sobie z tym radzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *