Jak dodać skróty do aplikacji na pulpicie Ubuntu

W tym skróconym przewodniku dowiesz się, jak dodać skróty do aplikacji na pulpicie w Ubuntu i innych dystrybucjach korzystających z pulpitu GNOME.

Klasyczne systemy operacyjne dla komputerów stacjonarnych zawsze mają ikony na „ekranie pulpitu”. Te ikony na pulpicie mogą zawierać menedżera plików, kosz i skrót do aplikacji.

Podczas instalowania aplikacji w systemie Windows niektóre programy pytają, czy chcesz utworzyć skrót na pulpicie. W Linuksie wszystko jest inne.

Ale jeśli jesteś fanem tej funkcji, pozwól, że pokażę ci, jak możesz dodać skróty pulpitu do swoich ulubionych aplikacji w Ubuntu i innych dystrybucjach Linuksa.

Skróty na pulpicie w Ubuntu z pulpitem GNOME

Dodawanie skrótu do pulpitu w Ubuntu

Osobiście wolę Ubuntu Launcher na skróty do aplikacji. Jeśli często korzystam z programu, dodaję go do startera. Ale wiem, że nie każdy ma takie same preferencje, a niektórzy ludzie wolą skróty na pulpicie.

Przyjrzyjmy się najprostszemu sposobowi utworzenia skrótu aplikacji na pulpicie.

Ważny Warunek

Przede wszystkim upewnij się, że masz ikony, które są dozwolone na pulpicie GNOME.

Jeśli zastosowałeś się do wskazówek dotyczących konfiguracji Ubuntu 18.04, wiesz jak zainstalować narzędzie GNOME Tweaks. W tym narzędziu upewnij się, że opcja Pokaż ikony jest włączona.

Zezwalaj na ikony pulpitu w GNOME

Gdy będziesz o tym przekonany, nadszedł czas, aby dodać skróty do aplikacji na pulpit.

Krok 1: Znajdź pliki aplikacji .desktop

Przejdź do Pliki -> Inne miejsce -> Komputer.

Stąd przejdź do katalogu usr -> share -> apps. Zobaczysz ikony kilku zainstalowanych aplikacji Ubuntu. Nawet jeśli nie widzisz ikon, powinieneś zobaczyć pliki .desktop, które nazywają się application.desktop.

Krok 2. Skopiuj plik .desktop na pulpit.

Teraz wszystko, co musisz zrobić, to znaleźć ikonę aplikacji (lub jej plik na pulpicie). Po jego znalezieniu przeciągnij plik na pulpit lub skopiuj plik (za pomocą skrótu klawiaturowego Ctrl + C) i wklej go na pulpit (za pomocą skrótu klawiaturowego Ctrl + V).

Krok 3: Uruchom plik z pulpitu

Po wykonaniu tej czynności na pulpicie powinna pojawić się ikona typu pliku tekstowego zamiast logo aplikacji. Nie martw się, wszystko będzie inaczej.

Musisz dwukrotnie kliknąć ten plik na pulpicie. Ostrzeże Cię, że jest to „niezawodny program uruchamiający aplikacje”, więc kliknij „Zaufaj i uruchom”.

Aplikacja uruchomi się jak zwykle, ale dobrze, że zauważyłeś, że plik .desktop stał się teraz ikoną aplikacji. Myślę, że lubisz skróty do aplikacji, prawda?

Rozwiązywanie problemów dla użytkowników Ubuntu 19.04 lub GNOME 3.32

Jeśli używasz Ubuntu 19.04 lub GNOME 3.32, plik .desktop może się w ogóle nie uruchomić. Musisz kliknąć prawym przyciskiem myszy plik .desktop i wybrać „Zezwól na uruchomienie”.

Następnie możesz uruchomić aplikację, a skrót aplikacji zostanie poprawnie wyświetlony na pulpicie.

Jeśli nie podoba Ci się żaden skrót do uruchamiania aplikacji na pulpicie, po prostu wybierz go i usuń. Usunie skrót, ale aplikacja pozostanie w systemie.

Mam nadzieję, że ta szybka wskazówka była pomocna i możesz teraz korzystać ze skrótów aplikacji na pulpicie Ubuntu.

Jeśli masz pytania lub sugestie, daj mi znać w komentarzach poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *