Jak zainstalować wiele systemów operacyjnych na dysku USB

Chcesz uruchomić wiele systemów operacyjnych z jednym dyskiem flash? Czy można uruchomić system i pracować z dysku flash, a nawet zainstalować system operacyjny? Nauka uruchamiania z USB jest łatwiejsza niż myślisz!

Napędy USB Multiboot mogą zawierać dystrybucje Live Linux i nośniki instalacyjne dla Windows. Są to małe systemy operacyjne przeznaczone do obsługi komputera poza systemem operacyjnym komputera.

W tym artykule przyjrzymy się kilku darmowym programom dla systemu Windows, które mogą tworzyć dyski USB z dwoma systemami i wieloma systemami. Pamiętaj, aby użyć wysokiej jakości dysku USB, najlepiej ponad 8 GB!

1. WinSetupFromUSB

WinSetupFromUSB jest wysoce zalecany do instalacji Windows z USB i multiboot USB. Jest to intuicyjna wersja programu multiboot. Jednak WinSetupFromUSB jest kompatybilny tylko z Windows 2000 / XP i nowszymi wersjami, a także z Linuxem i BSD.

Korzystanie z WinSetupFromUSB jest łatwe. Otwórz oprogramowanie i wybierz dysk USB z rozwijanego menu.Następnie kliknij przycisk obok wybranych systemów operacyjnych.

Następnie musisz przejść do woluminu zawierającego system operacyjny, który chcesz zainstalować na swoim wielouruchowym USB. Kiedy będziesz gotowy, kliknij przycisk Idź.

Wybierz opcję Show Log, aby wyświetlić szczegółowe informacje o tym, co się dzieje.

Po zakończeniu instalacji zobaczysz komunikat „Completed”.

Ogólnie rzecz biorąc, WinSetupFromUSB jest dość łatwy w użyciu i zapewnia szybki czas zapisu. Ma także tryb QEMU, i to jest mała przenośna aplikacja.

Pobierz: WinSetupFromUSB  (za darmo)

2. MultiBootUSB

MultiBootUSB jest dość popularnym programem do rozwiązywania takich problemów. Oprogramowanie jest również przenośne, działa z dysku USB i nie trzeba go instalować. Daje ci większą elastyczność, jeśli chcesz coś zmienić.

Łatwo jest dodać kilka dystrybucji uruchamiania systemu operacyjnego, kliknąć przycisk „Wybierz obraz” i wybrać plik ISO. Pamiętaj, że chociaż MutiBootUSB działa w systemie Windows i Linux, możesz utworzyć tylko system Linux Live USB.

Po kliknięciu wybranego pliku wybierz żądaną liczbę plików stałych, jeśli chcesz mieć możliwość zapisywania plików w sekcji, i kliknij „Instaluj dystrybucję”.

Doskonałą cechą MultiBootUSB jest dodanie oprogramowania do wirtualizacji QEMU, które umożliwia testowanie zarówno pojedynczych obrazów ISO systemu Linux, jak i dysku USB bez ponownego uruchamiania komputera.

MultiBootUSB to prosty i łatwy sposób hostowania wielu dystrybucji Linuksa na dysku USB.

Pobierz: MultiBootUSB  (za darmo)

3. XBoot

XBoot ma znacznie więcej funkcji niż MultiBootUSB, ale oba programy są intuicyjne w obsłudze. XBoot zapewnia podobne możliwości, a także jest przenośnym nośnikiem, dzięki czemu jest wygodny w użyciu.

Instalacja XBoot jest bardzo prosta. Kliknij dwukrotnie plik wykonywalny i otworzy się w ciągu kilku sekund. Stąd całkiem łatwo jest dodać obrazy ISO – przeciągnij je do głównego okna.

Następnie kliknij przycisk „Utwórz USB”. Program prosi o wybranie napędu USB, na którym chcesz zainstalować obrazy ISO, i wybierz typ bootloadera, którego chcesz użyć. Jeśli twój dysk flash jest sformatowany w FAT32, XBoot zaleca Syslinux. Jeśli dysk USB jest sformatowany za pomocą NTFS, zaleca się Grub4DOS. Możesz także wybrać opcję „Nie instaluj programu ładującego”, ale ponieważ chcesz, aby dysk USB mógł być uruchamiany, prawdopodobnie tego nie zrobisz.

Kliknij OK i jesteśmy w drodze!

Xboot ma również te same funkcje QEMU, w których można pobrać właśnie nagrany na żywo CD lub obraz ISO USB.

Chociaż XBoot jest nieco bardziej funkcjonalny, działa nieco szybciej niż MultiBootUSB. Kolejną miłą rzeczą jest możliwość pobierania plików ISO bezpośrednio przez bootloader XBoot.

Pobierz: Xboot  (za darmo)

4. YUMI: Your Universal Multiboot Installer

YUMI to szanowane narzędzie, które nie jest tak bogate jak inne na tej liście, ale jest dobrym wyborem do tworzenia wielu rozruchowych dysków USB.

YUMI ma nieco inną procedurę. Wybierasz żądaną dystrybucję z listy, zanim przejdziesz do ISO na dysku twardym, lub podążając za linkiem podanym na stronie głównej wybranej dystrybucji.

Wybierz swoją dystrybucję, w tym przypadku Lubuntu, i znajdź ISO na dysku twardym.

Kiedy będziesz gotowy, kliknij przycisk Utwórz. Cały proces zajmuje kilka minut. Następnie możesz powtórzyć proces, aby dodać dodatkowe obrazy OS do dysku.

Ponadto YUMI nie ma narzędzi QEMU, takich jak MultiBootUSB lub XBoot. Posiada wsparcie dla niezliczonych administratorów sieci i techników, którzy korzystają z niego w codziennym życiu!

Pobierz: YUMI  (za darmo)

Jedno złącze USB dla wszystkich systemów operacyjnych

Aby korzystać z tworzonych napędów USB, powinieneś wiedzieć, jak zmienić kolejność rozruchu na komputerze, aby można było wybrać ładowanie za każdym razem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *